Το πρωί της Δευτέρας τον βρήκε στη Βουλή, στο γραφείο του ως πρώην πρωθυπουργός, προκειμένου να υποδεχθεί τον… διάδοχό του στην ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ.
Ο Αλέξης Τσίπρας υποδέχθηκε τον Στέφανο Κασσελάκη στη Βουλή, συνομίλησε μαζί του και μαζί υπογράμμισαν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα συνεχίσει να ασκεί αντιπολίτευση στην κυβέρνηση Μητσοτάκη.
Αφού ολοκληρώθηκε η συνάντησή του με τον νυν πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ, ο Αλέξης Τσίπρας είχε σύντομη συνομιλία με τους δημοσιογράφους. Εκεί κάποιος τον ρώτησε αν το βράδυ θα βρισκόταν στο γήπεδο για να δει το αθηναϊκό ντέρμπι.
Ο Αλέξης Τσίπρας απάντησε πως θα εξαρτηθεί αν θα έχει διαβάσει ο γιος, κάτι που φαίνεται πως… έγινε νωρίς και έτσι το βράδυ βρέθηκε κανονικά στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/09/5980182-1024x682.jpg)
Άγνωστο αν το ζήτημα «Στέφανος Κασσελάκης» τέθηκε στην κουβέντα των δύο ανδρών.
Ο πρώην πρωθυπουργός είδε από κοντά την προσπάθεια των παικτών του Γιοβάνοβιτς, ενώ είχε συζήτηση με ένα ακόμη στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ, τον Νίκο Παππά.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/09/5980184-1024x685.jpg)
Μάλιστα το κλίμα μεταξύ τους ήταν ιδιαίτερα ευχάριστο, καθώς ο φωτογραφικός φακός «έπιαασε» τα γέλια και των δύο ανδρών. Ωστόσο, παραμένει άγνωστο αν και στο γήπεδο συζήτησαν το «φαινόμενο Κασσελάκη», μιας και ο Νίκος Παππάς τάχθηκε υπέρ του νέου προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ, πριν το β΄ γύρο των εκλογών.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/09/5980185-1024x682.jpg)
Δεν έλειψαν τα χαμόγελα μεταξύ Τσίπρα – Παππά.