25.8 C
Nicosia
Τετάρτη 18 Σεπτέμβριος 2024 | 11:11

Η Εθνική Γυναικών ολοκλήρωσε με ήττα τα προκριματικά του EURO 2025

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η Εθνική ομάδα Γυναικών στην προκριματική φάση του UEFA Women’s EURO 2025.

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής, η Εθνική ηττήθηκε χθες με 5-0 από τη Λευκορωσία στο M. Meskhi II Stadium.

Ο αγώνας αφορούσε τον πρώτο όμιλο της 3ης Κατηγορίας, στον οποίο πρώτη τερμάτισε η Λευκορωσία χωρίς την παραμικρή απώλεια.

Το σκορ άνοιξε με πέναλτι στο 15ο λεπτό η Shuppo και στο 41ο λεπτό η Maniukova πέτυχε το 2-0, αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 55ο λεπτό η Aikhovik πέτυχε το 3-0 και στο 65ο λεπτό η Belaya το 4-0. Το 5-0 διαμόρφωσε στο 90ο λεπτό η Charlionak.

Κύπρος (Στ. Βοσκαρίδης): Ματθαίου, Κυριακίδου, Σιακαλλή (62′ Ματσουκάρη), Κούσικ (68′ Χρ. Μιχαήλ), Σάββα, Παπαδοπούλου (46′ Ευστρατίου), Αριστοδήμου (61′ Τσούκκα), Μ. Παναγιώτου, Γεωργίου, Βιολάρη, Μιχαήλ (61′ Ελίνα Παναγιώτου).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Γεωργία νίκησε εκτός έδρας με 1-0 τη Λιθουανία με γκολ που πέτυχε στο 88ο λεπτό με πέναλτι.